V dnešní době hrozby blížící se potravní krize a odklonu k alternativním způsobům stravování a zdravé výživy přicházejí znovu do popředí v minulých letech často opakovaná témata využití hmyzu v lidské stravě. Zatímco v České republice se i přes snahu některých laiků i odborníků konzumace hmyzu stále příliš neuchytila, v celosvětovém měřítku i ve výzkumech renomovaných zařízení se tomuto tématu dostává nemalé pozornosti. Důvodů je řada a každý z nich dostačuje k pokračování výzkumů i snahy rozšířit povědomí o výhodách konzumace hmyzu mezi širokou veřejnost vyspělých států. Výchova společnosti a nezvyk však jen velmi obtížně ztrácejí na váze a i člověk pro tuto věc zapálený časem kvůli tlaku společnosti tento směr opouští a vrací se ke klasičtějším druhům potravin.
Hmyz je ve vyspělých zemích považován za něco exotického a často i znak zaostalosti zemí, kde se hmyz konzumuje. Přitom například Čína dnes patří k velice moderní společnosti a jedné z nejrychleji se rozvíjejících ekonomik (s tím se pojí i rostoucí počet obyvatel a zvýšené nároky na zásobení potravinami). Dalším z předsudků je pak přesvědčení, že bezobratlí nejsou výživní a nedokáží nahradit plnohodnotnou stravu. Hmyz přitom obsahuje vysoce kvalitní bílkoviny a to až v 80% hmotnosti jejich těla. Obsah tuku kolísá. Některý hmyz je velmi tučný, což je důležité pro obyvatele rozvojových zemí, jiný má zase tuku mizivé množství, což jistě ocení lidé upřednostňující nízkokalorické potraviny. Vzhledem k obsahu do jisté míry nenasycených mastných kyselin, může být hmyz kvalitou přirovnáván k masu drůbeže či ryb. Na rozdíl od jiných živočichů, ze kterých až 40% živé hmotnosti tvoří nevyužitelný odpad, je ve většině případů možno hmyz konzumovat celý. (Ramos-Eloruyová, 1998)
Autory je často entomofágie - odborný výraz pro konzumaci hmyzu člověkem či zvířaty - presentována jako záchrana celého světa před hladomorem či přehnaně popisovaná v superlativech. Tvrzení, že na hromádce odpadu z kuchyně vám vyroste levný oběd, úplně neplatí a u některých druhů se dokonce nedá použít ani jako přirovnání. Zatímco odřezky z ovoce či zbytky pečiva snadno zkrmíte u "moučných červů", švábu či v menší míře u cvrčků, například sarančata mají specifické nároky na potravu a kvůli potřebě zeleného krmiva pro ně vždy budeme potřebovat potravu, kterou v kuchyni nenajdeme. Zvláštní případy jsou pak živočichové, kteří jsou specializovaní na určitou stravu jako například larvy zavíječe voskového. U nich zmíněné tvrzení není možno použít vůbec.
Zajímavých je několik čísel. Entomofagie je rozšířena ve 113 zemích světa a počet etnických skupin živících se hmyzem se blíží číslu 3000. Dosud je známo přes 1400 druhů jedlého hmyzu, což jistě není vzhledem k celkové početnosti druhů (kolem 400 miliónů) konečné číslo. Např. v Mexiku je po hovězím a fazolích hmyz třetím národním jídlem (využívá se takto asi 200 druhů). Kdybychom zvážili všechny živočichy obývající souši planety Země, desetinu z této váhy by tvořili termiti a mravenci (mimochodem vůbec nejoblíbenější jedlý druh hmyzu). Řád Insecta zahrnuje široké spektrum jedlých druhů od klasických moučných červů, termitů a mravenců, přes larvy vos a včel až po sarančata, cvrčky a brouky. Mezi nejčastěji pojídané druhy hmyzu patří ty, které žijí ve velkých skupinách a vytvářejí husté populace, které se dají snadno a rychle nasbírat. (Ramos-Eloruyová, 1998)
Málokdo ví, že hmyz je blízký příbuzný humrů a krevet (patří do stejného kmene), a že je stejně chutný a přitažlivý jako jeho známější a dražší příbuzní korýši. Naprosto chybná je představa, že hmyz je špinavý a přenáší různé nemoci. Ve svém exoskeletu totiž vyrábí antibiotické látky, které nedovolují přítomnost člověku nebezpečných mikroorganismů. Navíc se hmyz upravuje tak jako jiné živočišné potraviny tepelně (zasyrova se jí opravdu jen vybrané exotické druhy).
Výživná hodnota hmyzu je srovnatelná s dnes běžně konzumovanou stravou. Stravou, kterou hmyz krmíme, dobře ovlivníme jeho budoucí výživnost. Není problém do jejich krmiva přidávat práškové vitamíny, či je dodávat přirozenou cestou ovocem či zeleninou.
Entomofágie se dá v historii hledat jako něco přítomného v lidské kultuře už od počátku věků. Zatímco v řadě kultur se tento fenomén ve značné míře zachoval, jinde se stal tabu. Člověk jako potomek původních primátů se jistě v raném vývoji živil jako všežravec ve značné míře i hmyzem. Navíc obýval převážně teplé oblasti, kde byly různé druhy hmyzu k nalezení celoročně a při nedostatku masa obratlovců se stávaly vítaným zdrojem bílkovin. Člověk zvyklý na konzumaci hmyzu jím může postupně nahradit veškeré maso. Cca 500 g sarančí kompletně pokryje denní příjem bílkovin dospělého muže. Konkrétní důkazy konzumace hmyzu v lidské historii pak získáváme z analýz fosilií např. z jeskyň v USA a Mexiku či z maleb v jeskyních Artamila v severním Španělsku (datování 9000-3000 př.n.l).