obrázek k dané stránce

AUTORKA

  • Blanka Škrabalová
  • stealaya@seznam.cz

LICENCE

Veškerý obsah těchto stránek podléhá licenci BY-NC.

Obsah stránek smíte libovolně šířit a upravovat pouze pro nekomerční účely. Vždy uveďte autora, případně odkaz na tyto stránky.

FACEBOOK

Šváb zelenýPanchlora nivea

Šváb zelený (Panchlora nivea)

Třída: hmyz (Insecta), Řád: švábi (Blattodea), Čeleď: (Blaberidae)

náročnost: ★★★☆☆
výhody: malý druh, barevně nepříliš podobný ostatním švábům, měkké tělo
nevýhody: náročnější chov, vyšší vlhkost, dostatek tekutin, leze po skle

[
                leze po skle i plastu
               - ]

[
                náročný na dostatek tekutin
               - ]

Šváb zelený je takovou princeznou mezi šváby. Na rozdíl od popsaných příbuzných jeho chov přináší určitá úskalí, ale na druhou stranu se za péčí odvděčí svou krásnou barvou a jako krmný hmyz je velmi oblíbený. Řada chovatelů jej vyhledává právě pro jeho vzhled, který švába příliš nepřipomíná. Stejně tak v bytě po útěku většinou umírá hlady a není tak třeba se bát jeho nežádoucího množení. Cyklus tohoto živorodého švába při pokojové teplotě trvá navíc jen cca 3 měsíce
Šváb zelený je citlivý zejména na tekutiny. Po jednom víkendu, kdy jsem zapomněla dát do chovné nádoby čerstvé ovoce a navlhčit substrát mi vymřel prakticky celý chov (přiznám se, že se mi to podařilo vícekrát). Zatímco ostatní mnou chované druhy švábů si žijí vlastním životem a příliš mě nepotřebují, tenhle druh si žádá alespoň chvilku každý den.
Jako substrát používám lignocel případně smíchaný s jemnou listovkou. Použít se dá i terarijní rašelina. Potravu pokládám, na rozdíl od ostatních druhů, přímo na substrát v němž se pohybují mladí jedinci a konzumují to, co při svých toulkách najdou. Dospělci rádi vyhledávají úkryt. Na povrchu substrátu mám proto vždy několik kousků plat vajec (časem se ve vlhku rozloží) a plastovou misku, která chrání substrát před vyschnutím a skýtá úkryt. Dospělcům vlhkost substrátu nevadí (musí mít ale suchý úkryt), takže se nemusíme bát substrát jednou za čas opravdu zalít (opatrně, používáme-li lignocel. Má schopnost dobře držet vodu, ale trvá dlouho než ji nasaje. Je třeba si pohlídat, aby nikde v nádobě voda nestála). Pravidelně cca jednou za dva dny zkontroluji vlhkost substrátu a také rosím stěny, jsou-li vedra. Vhodná potrava (máme-li v jedné nádobě mladé i dospělce) je kombinace měkkého, skoro až nahnilého ovoce (rozměklá jablka, hrušky... pro dospělce i mladé) a krmné směsi popsané v kapitole "mouční červi" (hodně najemno, aby neplesnivěla... pro mladé), kterou jednou za čas poprášíte substrát. Zatímco mladí jedinci jsou v podstatě všežraví, dospělci konzumují pouze tekutou potravu (šťávu z ovoce, med...). Možné je pro dospělce používat i vyráběné "kašičky" pro ovoce-žravé brouky jako jsou např. zlatohlávci.
Jak bylo zmíněno v nevýhodách je to jeden z druhů, které velmi dobře lezou po skle i plastu. Jejich mladí mají tendenci držet se u vlhkého zdroje potravy, takže máme-li větrací otvory v jiné části nádoby, útěk rozhodně nehrozí. Navíc používáte-li na překrytí větracích otvorů síťovinu proti hmyzu, mladí jedinci už po prvním svleku jsou dostatečně velcí, aby oky neprolezli.

[
                šváb zelený  (Panchlora nivea)
               - 
                Šváb zelený  (Panchlora nivea)
              ]
Šváb zelený (Panchlora nivea)


HODINY

GALERIE